Vissza

Mit tehetünk ha nem mozog a kisbaba?

Ha már jó ideje elmarad a baba mozgás a pocakban, a kismamák egyből aggódni kezdenek. Vajon én csináltam valamit rosszul? Esetleg valami gond van a kicsivel? Orvoshoz kellene fordulnom? Nem kell egyből a legrosszabbra gondolni.

A baba mozgás nagyban függ a várandósság idejétől

Az, hogy a kisbaba miért nem mozog, számos tényezőtől függhet. Előbb azonban érdemes megfigyelni, hogy pontosan mettől meddig nem tapasztaltunk mozgást. A mamák általában a 16. és a 22. hét között kezdik el érezni először a pici mozgolódását, azonban egyáltalán nem biztos, hogy innentől kezdve a baba minden nap ugyanolyan aktív lesz.

Sokszor napokig nem lehet érezni őket, ez teljesen normális. A 24. héttől azonban már érdemes odafigyelni, a kicsit ilyenkor kezdenek felélénkülni, innentől kezdve szinte minden nap kellene érzékelni valamiféle mozgást. Persze nem lehet általánosítani – minden baba más és más, vannak akik mozgékonyabbak, mások többet szeretnek pihenni a pocakban.

A magzat mozgásának számontartására sokféle módszer létezik. Legtöbbször a mozdulatok konkrét számolása helyett azt tanácsolják, inkább a mozgási szokásokra figyeljünk. Azonban ha valaki mégis ragaszkodik a matematikához, akkor azt mondhatjuk, hogy a 28. hét végétől ha van olyan óra a napban, amikor a kicsi nagyjából 6 érezhető mozdulatot produkál, akkor az normális aktivitásnak mondható.

De ahogy említettük, a magzatok különbözőek. Ezért inkább figyeljük meg saját gyermekünk mozgási szokásait, és ha az általánoshoz képest tapasztalunk eltérést, akkor legyünk óvatosak. Ilyenkor érdemes lehet konzultálni orvosunkkal és esetleg megvizsgáltatni a magzatot.

Mi okozhatja a mozgás hiányát?

A legtöbb anyuka persze egyből a legrosszabra gondol, azonban a mozdulatlanság a legtöbbször ártalmatlan jelenség. A legjellemzőbb, hogy a pici éppen alszik, pihen, ilyenkor egyáltalán nem aktív, de kevesebb magzatvíz esetén is észlelhetünk kevesebb mozgást.

Persze előfordulhat, hogy ennél komolyabb az ok. Ha nem megfelelő a magzat oxigén-, vagy vérellátása, akkor a baba mozgása is csökken. Ennek oka lehet a köldökzsinór feszülése, vagy a méhlepény nem megfelelő működése. Ezek az úgynevezett kóros állapotok sem feltétlenül veszélyesek, de persze jobb mielőbb tisztán látni. Ilyenkor mindenképp érdemes szakorvoshoz fordulni!

Mozgásra fel!

Ha úgy gondoljuk, hogy a babánk a megszokottnál kevésbé izgága, néhány trükkel könnyebben aktivizálhatjuk. A cukros ételek, italok, például a gyümölcslé, az aszalt gyümölcsök, vagy a csokoládé segíthetnek. Fogyasszunk ezekből, majd feküdjünk a bal oldalunkra és koncentráljunk a picire. Kis időn belül már érezhető lesz a mozgás. Persze néha az is segít, ha a kismama kezd mozogni, esetleg hangosabb környezetbe kerül. Ezt könnyen elérhetjük például egy kellemes zene hallgatással.

2021.09.23

2023.03.24

Cikkek, amik érdekelhetnek