Vissza

Tippek, mit együnk és tegyünk kisbabánkért?

Korábban megírtuk, hogy milyen ételeket érdemes elkerülni a terhesség ideje alatt. Most, a negatív ágról áttérnénk a pozitív ágra, és összeírtunk pár dolgot, amit szabad, sőt, kell!

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy amit a várandósság alatt teszünk, vagy megeszünk, a baba egészségén, fejlődésén túl az intelligenciájára is kihat. Ne lepődjünk meg, ha a dietetikustól, vagy az orvosunktól is hasonló utasításokat kapunk:

Vigyük be a lehető legtöbb folsavat és vitamint!

A folsavnak különösen nagy szerepük van az agy- és idegrendszer fejlődésében. Ha a terhesség előtti 4 hétben, illetve a terhesség bekövetkeztét követő 3 hónapban rendszeresen fogyasztunk folsavat, akkor a megfelelő anyai folsavszint mellett jelentősen csökkenthető a veleszületett velőcsőzáródási rendellenességek kockázata. A folsav javasolt minimum mennyisége 400 mcg naponta. Természetes forrásnak számít elsősorban a zöld leveles zöldségek, mint a spenót, a sóska, de akár a lencse is. Ha B12, B6, B2 vitamint is fogyasztunk mellé, az kifejezetten segítheti a folsav felszívódását.

Ami elengedhetetlen: rengeteg zöldség és gyümölcs!

A babának kiemelten szükséges, hogy elég antioxidáns álljon rendelkezésére, hogy az agyszövetet károsítani képes szabadgyököket le tudja győzni. Mely gyümölcsök tartalmazzák a legtöbb antioxidánst? Mi leginkább a szedret a piros szőlőt, az áfonyát és a paradicsomot javasoljuk. Zöldségek tekintetében pedig nem térnénk el a folsavas blokkban leírtaktól. Mindent, amit beviszünk, jó alaposan mossunk meg, a fagyasztott árut pedig lehetőleg főzzük, vagy pároljuk!

Együnk vasban gazdag ételeket!

Miért? A vas nagyban felelős a pici számára szállított oxigénért. A legtöbb nő vashiányban szenved, ami gátolhatja a megfelelő oxigénellátást a méh felé. Ez szintén befolyásolhatja a későbbi agyműködést. Mik a vasban leginkább gazdag ételek? Spenót, csirke, zöldbab, vagy egy gazdag müzli is tartalmazhat megfelelő mennyiségben vasat.

A fehérje is nagyon fontos!

Az új sejtek és hormonok kialakulása érdekében. Ezen felül a baba növekedésében is kiemelt szerepet kapnak a fehérjék. A várandósság alatt az átlagos fehérje bevitelünket fokozatosan növeljük, így a terhesség második felére akár napi 25-30 grammal is nőhet a fehérje bevitelünk. Itt nem is írnánk tippeket, mit érdemes fogyasztani, csak szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a zsíros húsokat kifejezetten kerüljük.

Növeljük a jód bevitelt!

Érdekesen hangozhat, de a körte és a dió is sok jódot tartalmaz, úgyhogy érdemes sokat enni belőle, Sok nő küszködik pajzsmirigy problémával, és az alacsony pajzsmirigy hormon szint igen csak nagy befolyással lehet a pici intelligenciájára. Figyeljünk oda tehát erre is!

Extra tipp!

Beszéljünk a pocakhoz! A baba intelligenciája bizonyítottan jobban fejlődik, ha beszélünk, olvasunk, vagy énekelünk neki.

2021.09.23

2023.03.24

Cikkek, amik érdekelhetnek