Vissza

Szoptatási nehézségek és megoldásuk!

A szoptatás az egyik legbensőségesebb kapcsolat, amely kialakulhat anya és gyermeke között, azonban – főként első gyerekes anyáknál – számos olyan nehézség merülhet fel a szoptatás során, amely kezeléséről fogalmunk sincs. Ettől nem szabad megijedni, fontos, hogy ez egy új helyzet az anyának és a picinek is egyaránt, ezért mindenképp jó sok türelemre lesz szükség. Nagyon sokféle kiváltó oka lehet a nehézségeknek, a mai cikkünkben ezeket gyűjtöttük össze, és mindegyikre hoztunk megoldási javaslatot is.

Alapvetően két típusú probléma fordul elő: az egyik esetben az édesanya szervezetével van valami olyan zavar, ami a szoptatást nehezítheti, ilyen például az érzékeny mellbimbó, az elzáródott tejcsatorna vagy a mellgyulladás esete. A másik esetben a pici viselkedik valami okból úgy a szoptatás alkalmával, hogy az nehézséget okoz. Ilyen lehet a cumizavar, az aluszékonyság vagy a szopási sztrájk. Akkor most nézzük sorban az eseteket és megoldásaikat!

Sebes vagy érzékeny mellbimbó

Alapvető tévhit, hogy a mellbimbó kisebesedését a gyakori és hosszan tartó szoptatás okozza. Ez a tünet leggyakrabban az első gyermekes anyáknál fordul elő, akiknek a melle nincs még felkészülve arra az igénybevételre, amit a szoptatás jelent. A mellbimbó kisebesedését számos dolog okozhatja, mint például fertőzés, allergia, a helytelen szoptatási technika, de a legegyszerűbb dolog is ilyen reakciót válthat ki, az pedig az, hogy baba nyelve súrolja és dörzsöli a mellet. A helyes szoptatási technikával már korábban foglalkoztunk ebben a cikkünkben.

Mi a teendő?

Az nagyon fontos, hogy sebes mellbimbóval is lehet és kell is szoptatni. Ami fontos, hogy amikor lehet, akkor kímélni kell a fájó testrészt, így a melltartó viselése ebben az esetben nem ajánlott. Érdemes komolyan venni már a kezdeti fájdalmakat is, mert egy-egy ilyen sérülés könnyedén elfertőződhet és komolyabb tünetek is megjelenhetnek.

Tejcsatorna elzáródás

A tejcsatorna elzáródását számos dolog okozhatja (ritka szoptatás, sérült mellbimbó, helytelen szoptatási technika, stressz, stb.), ilyenkor az elzáródott tejcsatornában az anyatej panghat, fájdalmas csomó, duzzanat keletkezhet.

Mi a teendő?

Javasolt a gyakori szoptatás, esetlegesen a szoptatási helyzetet változtatása. Ami még segítség lehet ebben az esetben, ha csökkentjük a mellet érintő nyomás, a nagy mell esetén a mell megemelése.

Mellgyulladás

A mellgyulladást a tejcsatorna elzáródása vagy a mellek túltelítődése okozhatja, ami miatt a mellszövetek begyulladnak. További tünetek, amelyek ebben az esetben jelentkezhetnek: a mell duzzanata, fájdalma és forrósága, valamint egészen extrém módon láz és fejfájás is előfordulhat.

Mi a teendő?

Hasznos lehet a meleg zuhany, borogatás, szoptatási helyzetek változtatása, hogy a gyulladt rész könnyebben tudjon ürülni. Emellett folytatni kell a kisbaba szoptatását, mert ez az egyik legjobb módja a mell kiürítésére, másrészről pedig ha nem múlik a panasz, akkor ajánlott felkeresni az orvost.

Cumizavar

Ez a típusú zavar azoknál a babáknál jelentkezik a leggyakrabban, akik az első időszakban nem mellről szoptatnak (cumi, cumisüveg, stb.), illetve a későbbiekben is gyakoribb a nem mellről való szoptatásuk. Az ok pedig egyszerű, a nem mellről való szoptatás esetében a picinek másképp kell szopiznia, mint, amikor az édesanyja melléből kapja a táplálást, ezért amikor felváltva szoptat az édesanya és üvegből is ad pótlást, a gyermek összezavarodik, nem tud alkalmazkodni a változásokhoz.

Így, ha a csecsemő hol az egyik, hol a másik „eszközzel” találkozik, nem tudja, hogyan is szopjon az édesanyja melléből. Ez pedig több szoptatási nehézséghez, például nem hatékony szopáshoz, sebes mellbimbóhoz, szopási sztrájkhoz vezethet.

Mi a teendő?

A cél, hogy a mellről történő szoptatás legyen az elsődleges, és lehetőség szerint a cumi, cumisüveg és bimbóvédő kerüljön ki a táplálási eszközök közül. Abban az esetben, ha szükség van pótlásra, akkor vannak más lehetőségek: pohár, csésze, kiskanál vagy fecskendő. A szoptatásra való visszaállás nagyon sok türelmet és kitartást kíván az anya és a gyermek részéről is. Érdemes akkor próbálkozni, amikor a gyermek még nem nagyon éhes, mert ekkor még türelmesebb. Az álmos baba is nyugodtabb, az ő szoptatása is sikeresebb lehet.

Aluszékony csecsemő

Előfordulhat, hogy ha álmos az újszülött és nehezen ébreszthető, akkor is gondot jelent a szoptatás. Ekkora sem szabad megijedni, van rá megoldás.

Mi a teendő?

Sok helyen olvasni, hogy ilyenkor drasztikusabb ébresztést kell alkalmaz (haj húzogatása, testrészek csipkedése), de nem ez a megoldás! Más módon érdemes próbálkozni, például maszírozással. Akkor sem kell kétségbe esni, ha a pici néhány perc szopás után újból elalszik, ilyenkor hagyni kell aludni, és pár óra múlva újra megpróbálni felébreszteni.

Szopási sztrájk

A szoptatási sztrájk bármelyik életkorban jelentkezhet egy, vagy mindkét mellet érintve, és az okokat tekintve számos tényező okozhatja. Ilyen lehet például a nem megfelelő szoptatási technika, a pici valamilyen rossz vagy kellemetlen élménye szoptatás közben, de betegségek is okozhatják.

Mi a teendő?

Ebben az esetben is az egyik legfontosabb, hogy türelmesen kezelje az anyuka a helyzetet. Jó hatással lehet a bőrkontaktus és érdemes kipróbálni a félhomályban való szoptatást, így nem tereli el a gyermek figyelmét semmi sem. Gyakran segít, ha félálomban próbálkozik az anya a szoptatással. Sokszor használ a közös fürdőzés is.

A szoptatás ideje alatt számos vitaminból és tápanyagból többre van szüksége az édesanyának, ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a Vitaminpótlásra és Táplálkozásra szoptatás alatt.

2021.09.23

2023.03.27

Cikkek, amik érdekelhetnek